piątek, 27 marca 2020

Chrzest- sakrament włączający nas do wspólnoty Ludu Bożego.

Czym jest chrzest i co niesie za sobą?

Chrzest to pierwszy i najważniejszy sakrament. Bez tego Sakramentu nie otrzymamy żadnego innego Sakramentu, gdyż przez niego zostajemy włączeni do wspólnoty chrześcijan, stajemy się Dziećmi Bożymi. Chrzest jest też najpotrzebniejszym sakramentem. Kto bowiem nie przyjmie sakramentu chrztu, nie może uzyskać zbawienia według słów Pana Jezusa: „Jeśli się ktoś nie narodzi z wody i Ducha Świętego, nie może wejść do Królestwa Bożego” (J 3,5).  Konieczności przyjmowania chrztu domaga się Pan Jezus, który powiedział: „Kto wierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie wierzy, będzie potępiony” (Mk 16, 16).   Kościół katolicki udziela chrztu świętego, posłuszny rozkazowi Zbawiciela: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” (Mt 28, 19). Sakrament chrztu świętego jest fundamentem całego naszego życia chrześcijańskiego. O tego momentu człowiek włączony jest w życie kościoła. Ma otworzoną drogę do wszystkich sakramentów świętych w kościele katolickim. Jest to też na pewno bardzo radosne wydarzenie, bowiem wspólnota zyskuje nowego chrześcijanina. Poprzez sakrament dokonuje się odpuszczenie grzechu pierworodnego i tych wszystkich grzechów, które popełniliśmy przed chrztem. Chrzest przyjmuje się jeden raz w życiu, ponieważ wyciska on na duszy niezatarte, duchowe znamię, ‚charakter’, który uzdalnia ochrzczonego do uczestnictwa w kulcie chrześcijańskim.

 Komu udzielany jest chrzest święty?

W polskiej tradycji chrzest święty udzielany jest zazwyczaj dzieciom. Rodzice przynoszą do kościoła nowonarodzone dziecko i poprzez ich wiarę udzielany jest sakrament. Od tego momentu zaczyna rozwijać się łaska chrztu świętego. Poprzez decyzję rodziców i z ich pomocą dokonuje się sakramentalny znak łaski. Miejsce, w którym dokonuje się ceremonia jest kościół parafialny rodziców dziecka. Ale chrzest może też przyjąć osoba dorosła, która z różnych przyczyn nie została wcześniej ochrzczona a wyrazi pragnienie wstąpienia do wspólnoty Ludu Bożego.

Jak wygląda chrzest dorosłych? 

Przed przystąpieniem do Sakramentu Chrztu osoba dorosła musi przejść okres przygotowania, w którym pozna podstawowe prawdy chrześcijańskie, zasady wiary i moralności chrześcijańskiej oraz pozna sposoby modlitwy i czym ona jest. Przygotowania te odbywają się podczas spotkań katechumenów, czyli kandydatów do sakramentu Chrztu. Nie ma  istotnych różnicach pomiędzy obrzędem chrztu dzieci oraz obrzędem chrztu dorosłych. Kluczowe elementy (czyli wyrzeczenie się zła, wyznanie wiary, trzykrotnie polanie wodą głowy chrzczonego, a także nałożenie na neofitę białej szaty i wręczenie zapalonej świecy) pozostają wspólne dla obu celebracji. W trakcie obrzędu chrztu dorosłych opuszcza się jednak namaszczenie krzyżmem ponieważ nowo ochrzczony przyjmuje od razu bierzmowanie oraz pierwszą komunię świętą, czyli wszystkie sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego.

Kto może udzielić Sakramentu Chrztu?

Zwyczajnym szafarzem chrztu jest biskup, kapłan lub diakon. W razie konieczności chrztu może udzielić każda osoba (nawet niewierząca) pod warunkiem, że chce uczynić to, co czyni Kościół gdy chrzci. To znaczy: poleje wodą, głowę kandydata do chrztu  mówiąc: "Ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego".


Kto może zostać rodzicem chrzestnym?


Przygotowując się do sakramentu chrztu świętego rodzice wybierają rodziców chrzestnych dla swoich dzieci.  Podstawowym kryterium powinien być wybór takiej osoby, która sprosta roli wychowania do wiary młodego chrześcijanina. Jakimi osobami powinni być chrzestni:
głęboko wierzącymi
gotowymi służyć pomocą nowo ochrzczonemu na drodze życia chrześcijańskiego
winny być to osoby dojrzałe, które ukończyły 16 rok życia (wg prawa kanonicznego)
po przyjęciu sakramentu bierzmowania
nie mogą ciążyć na nich żadne kary kościelne
nie mogą żyć w związku cywilnym, konkubinacie lub innym wolnym związku
regularnie przystępujące do sakramentów świętych
nie może być ojcem lub matką przyjmującego chrzest

Jakie imię wybrać dla dziecka do chrztu??

Zastanawiając się nad tym tematem warto rozpocząć od tego, aby zajrzeć do Katechizmu Kościoła Katolickiego, w którym możemy przeczytać:Bóg wzywa każdego po imieniu (Por. Iz 43, 1; J 10, 3). Imię każdego człowieka jest święte. Imię jest ikoną osoby. Domaga się szacunku ze względu na godność tego, kto je nosi. /KKK 2158 
Zaleca się, aby nadać dziecku imię świętego patrona, aby był On dla tego dziecka orędownikiem w niebie i wzorem do naśladowania na ziemi.  Dlatego jest nie wskazanym, aby nadawać dziecku imię obce chrześcijaństwu.

Obowiązki i czynności rodziców dziecka przy udzielaniu chrztu.

Rodzice powinni przygotować się do świadomego udziału we chrzcie swego dziecka, albo kierując się własną świadomością wiary, albo  posługując się odpowiednimi środkami, którymi są książki czy katechizmy przeznaczone dla rodzin, albo też zasięgając pouczenia od proboszcza. Powinni również przygotować się duchowo przez przystąpienie do sakramentu pojednania (spowiedź) i Komunii świętej.
Rodzice dziecka powinni uczestniczyć w obrzędzie chrztu.
Rodzice dziecka mają w obrzędzie chrztu swoje  zadanie, spełniają bowiem ważne czynności w czasie liturgii chrztu:
* publicznie proszą o chrzest dziecka
* kreślą znak krzyża na czole dziecka
* wyrzekają się szatana i składają wyznanie wiary
* przynoszą dziecko do chrzcielnicy
* trzymają zapaloną świecę
* otrzymują specjalne błogosławieństwo przeznaczone dla matki i ojca.
Jeżeli ktoś z rodziców dziecka nie może złożyć wyznania wiary, bo np. nie jest katolikiem, może zachować milczenie; Żąda się tylko, aby wyrażając prośbę o chrzest dla dziecka, zamierzał lub przynajmniej się zgadzał wychować dziecko według wiary, którą dziecko otrzymuje na chrzcie.

Symbole i znaki chrztu świętego.

Symbolami chrztu świętego są: woda chrzcielna, znak krzyża, krzyżmo, świeca chrzcielna oraz biała szata.

Wodą chrzcielną obmywa się głowę wypowiadając modlitwę poświęcenia: „Ja ciebie chrzczę, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”, oraz „Prosimy Cię, Panie, niech przez Twojego Syna zstąpi na tę wodę moc Ducha Świętego, aby wszyscy, przez chrzest pogrzebani razem z Chrystusem w śmierci, z Nim też powstali do nowego życia”. Oznacza to, że dziecko zostaje zanurzone w śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa Chrystusa. Symbolizuje oczyszczenie od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego. Obmycie powoduje, że chrzczony staje się dzieckiem Boga.

Znak krzyża wykonywany ręką na czole dziecka to gest, który oznacza łaskę odkupienia, jaką nabył Pan Jezus dla każdego człowieka.

Krzyżmo to olej z oliwek połączony z balsamem, który w Wielki Czwartek zostaje poświęcony przez biskupa. Używany podczas udzielania kilku sakramentów, m.in. chrztu świętego. Namaszczenie krzyżmem oznacza włączenie do ludu Bożego.

Świeca chrzcielna oznacza oświecenie przez Chrystusa oraz zostanie światłością wobec całego świata. Według tradycji to ojciec chrzestny zapala świecę chrzcielną od paschalnej. Symbolizuje wezwanie rodziców, by podtrzymywali światło wiary w życiu dziecka.

Biała szata, którą matka chrzestna nakłada na dziecko, symbolizuje przemianę w nowe życie bez grzechu, niewinność oraz czystość.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz